Řešíte, zdali zvolit lepenou nebo zámkovou vinylovou podlahu? Víte, v čem tkví výhody a nevýhody jednotlivých variant? Pokud ještě ne, měli byste se o nich dozvědět tak rychle, jak to jenom bude možné. Jenom tak totiž můžete mít jistotu, že nakonec vyberete správně a s realizací tak budete skutečně spokojeni.
Proč lepenou?
Možná si říkáte, že lepené a samolepící podlahy jsou obecně jednodušší na aplikaci. Ačkoliv to může být pravda, spíše se udává, že příznivější pro pokládku je zámková varianta. Je to dáno tím, že není třeba penetrovat podklad, dále není třeba pracovat s jakýmikoliv přípravky, a navíc je systém spojování jednotlivých dílců velmi intuitivní. Není to však jenom ve výhodách, co se týče pokládky. Důležité jsou i samotné vlastnosti zámkové podlahy, které obecně vychází lépe.
V čem je zámková podlaha lepší?
- Je zpravidla tlustější, takže se po ní příjemněji chodí, lépe izoluje a je pocitově kvalitnější.
- Jednotlivé dílce stačí spojit, není třeba rozdělávat nějaké přípravky, a už vůbec není třeba cokoliv nanášet.
- U zámkové varianty stačí položit parozábranu.
Možná si nyní říkáte, proč se tedy používá a prodává lepená varianta této podlahy, když není vůbec výhodná? Může to být z hlediska výdrže, kdy pevně umístěný dílec bude na svém místě držet, jak to bude jenom možné. Největší výhodou však rozhodně je cena, která j mnohem nižší, než je tomu u zámkové varianty. Je to dáno nejenom tloušťkou materiálu, ale také samotnou podstatu a také jednodušším tvarem celého dílce.
Rekonstrukce vyžaduje plánování
Nezapomínejte na to, že u jednotlivých typů vinylových krytin je rozdílná tloušťka. To pro vás může znamenat například to, že nemůžete kombinovat jednotlivé typy. Měli byste se rozhodnout pouze pro jeden, který využijete, a kterým pokryjete veškerou plochu vašeho bytu.