Penzijní spoření představuje plán pro druhou fázi reformu důchodového systému u nás. Bohužel se zatím nepodařilo jeho prosazení do vlády, avšak pravicové strany se o to jistě budou pokoušet i nadále. Jde o změnu penzijního připojištění na penzijní spoření, jinak mohou nastat tři neblahé scénáře.
Budoucnost bez penzijního spoření
Pokud nedojde k reformě důchodového systému penzijním spořením, či jinou možností, tak se náš důchodový systém buď celý zhroutí, nebo se výrazně zvýší odvody na sociální pojištění, popřípadě se sníží kompletně důchody. Podle odborníků je bez penzijního spoření nejpravděpodobnější kombinace zvýšení odvodů a snížení důchodů. V jaké míře a poměru závisí na budoucích reformách a razantních zásazích do současného nevyhovujícího systému.
Penzijní spoření spojené se soukromým připojištěním
Systém bude rozhodně počítat se soukromým životním pojištěním, které v současnosti u nás představuje penzijní připojištění. To je právě jeden z pilířů, na kterém výplata důchodu v budoucnu bude stát. Tato částka pak doplní klasický státní důchod, který bude vypočítáván dle zásluh podle stejných principů pro všechny.
Penzijní spoření mělo být důslednější
Jednou z důležitých myšlenek penzijního spoření bylo přimět osoby účastné na tomto připojištění k vyšším platbám do tohoto systému, aby v konečném důsledku měli naspořeny vyšší částky a mohli peníze z tohoto fondu využít pro svou potřebu ve větším poměru než peníze získané od státu. Druhou nutností bylo přimět zaměstnavatele, aby se také výrazněji podíleli na platbách do systému svým zaměstnancům. Měla jim to umožnit daňová výhodnost a možnosti nákladových úspor. Klienti by v systému penzijního spoření měli být součástí účastnických fondů, které měly spravovat nové penzijní společnosti. Majetek klientů a společností měl být zásadně oddělen a klient by sám měl přehled o svém účtu, podobně jako tomu je u bankovního konta.